Καλώς ορίσατε

ΝΕΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΕΦΑΛΟΥ-ΚΩ

Πραγματοποιήθηκε στις 21 Αυγούστου 2015 η διοικητική παραλαβή προς δοκιμαστική λειτουργία του Νέου Δημοτικού Σχολείου Κεφάλου, παρουσία του Προέδρου της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Κω κ. Εμμανουήλ Ζερβού, του επιβλέποντος μηχανικού των Τεχνικών Υπηρεσιών της Νομαρχίας κ. Άκη Πολίτη, της αρχιτέκτονος Αγγελικής Στρατικοπούλου εκπροσώπου των Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Κω και της Διευθύντριας του σχολείου κ. Θεοδοσίας Τσαντσαράκη απο τον υπεύθυνο εργολάβου του έργου κ. Ιωάννη Χαρμπίλα. Το σχολείο, το οποίο χρηματοδοτήθηκε αποκλειστικά από το ΕΣΠΑ αποτελεί ένα κόσμημα για την Κέφαλο και πληροί όλες τις προδιαγραφές για να καλύψει τις ανάγκες που απαιτεί η σύγχρονη εκπαιδευτική πρακτική.

Μετά από έναν υπεράνθρωπο αγώνα δρόμου, πολλά προβλήματα και καθυστερήσεις, ήταν έτοιμο να δεχτεί στην αγκαλιά του μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς στις 11 Σεπτεμβρίου 2015, την ημέρα του αγιασμού. Οι μαθητές ήταν πραγματικά ενθουσιασμένοι  με το νέο τους διδακτήριο. Έναν πολύ όμορφο χώρο, στην άκρη του χωριού, με 12 ευρύχωρες αίθουσες διδασκαλίας, με ειδικά διαμορφωμένες αίθουσες για τις ειδικότητες όπως πληροφορικής, τεχνικών, ξένων γλωσσών, προβολών, μουσικής, αλλά και γήπεδο μπάσκετ, βιβλιοθήκη, μια πολύ μεγάλη αίθουσα για το ολοήμερο με  κουζίνα, πολυτελείς τουαλέτες και βοηθητικούς χώρους καθώς και αίθουσα εκδηλώσεων με σκηνή και παρασκήνια για να φιλοξενεί τόσο εκδηλώσεις του σχολείου, όσο και άλλων τοπικών φορέων του χωριού. Η προσπάθεια για τη συμπλήρωση του εξοπλισμού του συνεχίζεται.