=> 13 Μαρτίου – 2η μέρα (Παναθηναϊκό στάδιο, Βουλή των Ελλήνων, Πολεμικό Μουσείο, Μουσείο των ψευδαισθήσεων)

Η δεύτερη μέρα στην Αθήνα ξεκίνησε με την επίσκεψή μας στο Παναθηναϊκό στάδιο όπου τα παιδιά γνώρισαν τη χρήση του από τα αρχαία χρόνια έως σήμερα και έκαναν και αγώνες ταχύτητας. Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε τη Βουλή των Ελλήνων και μέσα από μια εξαιρετική ξενάγηση οι μαθητές μας γνώρισαν την ιστορία του κτιρίου της Νέας Βουλής, την καθιέρωση του ελληνικού συντάγματος και του πολιτεύματος και τον τρόπο λειτουργίας της νομοθετικής εξουσίας της χώρας. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στην αίθουσα “Ελευθέριος Βενιζέλος” και γνώρισαν πρόσωπα της ελληνικής ιστορίας μέσα από τους πίνακές της. Ακολούθως, παρακολούθησαν από τα θεωρεία της Βουλής ζωντανή συνεδρίαση της Ολομέλειας. Τα παιδιά του σχολείου μας υποδέχθηκαν και καλωσόρισαν Δωδεκανήσιοι βουλευτές. Η γνωριμία με την ιστορία της χώρας μας συνεχίστηκε στο Πολεμικό Μουσείο, όπου παρακολουθήσαμε κομμάτι-κομμάτι όλες τις ιστορικές εποχές και τα μεγάλα ιστορικά γεγονότα του τόπου μας από τα αρχαία χρόνια έως σήμερα.

Η μέρα ήταν πολύ γεμάτη και ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακές και διασκεδαστικές ψευδαισθήσεις στο Μουσείο των ψευδαισθήσεων!